מדריך מידות ציוד סקי וסנובורד: איך לבחור את הציוד הנכון?

חלק חשוב מאוד בתכנון חופשת סקי נעוץ בהתאמה מדויקת של המגלשיים, הסנובורד והמגפיים למידות גופכם ורמת הגלישה שלכם. במדריך הבא תמצאו את כל הטיפים לבחירת ציוד הסקי המתאים ביותר עבורכם, כך שתוכלו ליהנות מחוויית סקי המקסימום של הנאה ונוחות.

איזה סוג של מגלשיים ומגפי סקי צריך?

סוגים של מגלשיים

מגלשי סקי הם גמישים יחסית ומגיעים באורכים ורוחבים שונים. אם אתם גולשים בשטחי שלג דחוס, המגלשיים שלכם צריכים להיות קצרים יותר ועם להב צר. אם אתם גולשים מתחילים - מומלץ לבחור במגלשיים גמישים וקלי משקל, שיאפשרו לכם לעשות "טעויות של טירונים" על המדרונות במינימום פגיעה ויצריכו מכם פחות עבודה פיזית קשה בתפעול שלהם. כעיקרון, ככל שיכולת הגלישה שלכם מתקדמת וטובה יותר - כך תצטרכו מגלשיים קשוחים ונוקשים יותר. אם אתם גולשים מתקדמים – הצטיידו במגלשיים ארוכים יותר ובעלי להב רחבה שתאפשר לכם להתמודד בצורה מיטבית עם השלג.

מחברים למגלשיים - ביינדינגס (Bindings)

ביינדינגס (Bindings) הם החלקים שמחוברים למגלשיים ובאמצעותם ניתן לחבר ולנתק את נעלי הסקי למגלשיים. הם האחראים לחיבור בין הגולש לסנובורד וכוללים מערכת בטיחות מיוחדת שיודעת לזהות את הלחץ המופעל עליה על פי משקל, גובה או סגנון גלישה, ולנתק את הגולש מהמגלשיים כאשר מופעל לחץ חריג. בנוסף, תכונת בטיחות זו תמנע מכם לסובב את הרגל אם תיפלו או תאבדו שיווי משקל על משטח השלג, ולכן, לפני הרכישה חשוב לספק למוכר נתונים מדוייקים על המשקל, הגובה, רמת הגלישה שלכם, מידת המגף וגילכם, כדי שיציע לכם את המחבר המתאים ביותר עבורכם למניעת חבלות ופציעות מיותרות.
שימו לב, השימוש בביינדינגס מתאפשר בהתאם לתקנות הנקראות DIN , ISO או EN. על כל מחבר מופיע קנה מידה בטווח של 1-10, כשמחבר מתקדם יהיה בטווח גבוה יותר, וכעיקרון - ככל שהמספר בקנה המידה גדול יותר - כך יידרש כח רב יותר לחלץ את מגף הסקי מהמחבר.
בכל מועדוני הנופש של קלאב מד ניתן להשכיר ציוד מקצועי, כולל ביינדינגס, ולהיעזר בטכנאים מומחים שיוודאו שהם מכווננים היטב ומתאימים במדויק למידותיכם ויכולתכם. אנו מציעים להשכרה ביינדינגס מסוג Rossignol ו- Solomon ומחליפים את הציוד מדי עונה, כדי להבטיח לכם איכות מתקדמת ובלתי מתפשרת.

מגפי סקי

מגפי סקי במידה הנכונה חשובים מאוד אם אתם רוצים ליהנות עד הסוף מהגלישה. מגפיים גדולים מדי לא יאפשרו לכם שליטה מספקת על משטחי השלג, ובוודאי יקשו על למידת רזי הגלישה ושיפור מיומנות. מגפיים קטנים יגרמו לכאב וללחץ מיותר על כפות הרגליים.
אז איך בוחרים את מגפי הסקי המתאימות ביותר לכף הרגל? כאשר אתם מודדים מגפי סקי – מומלץ מאוד להישמע לעצתו של ה-GO בסקי רום שבמועדון. ה-GO's המקצועייפ שלנו משתמשים בשיטת מדידה מיוחדת לסקי הנקראת Mondopoint, ששונה פעמים רבות ממידת הנעליים הרגילות שלכם.

מהי מידת מגלשי הסקי המתאימה לכם?

מידות מגלשי הסקי

אין כלל זהב אחד לקביעת מידות מגלשי הסקי שלכם, אולם רבות תלוי בגובה, במשקל וביכולת שלכם, כמו גם בהעדפה אישית. באופן כללי, כאשר אתם עומדים זקופים אל מול המגלשיים שלכם, הקצה שלהם צריך להגיע איפשהו בין הסנטר לחלק העליון של הראש. אם אתם גולשים מתחילים ממש, אתם צריכים מגלשיים קצרים יותר מאשר גולשים מנוסים מאוד. המגלשיים הקצרים איטיים יותר בקו ישר וקל יותר לשלוט במהירויות נמוכות יותר בפניות חדות. כמו כן, תוכלו להבחין שגולשי סלאלום מצויידים לרוב במגלשיים קצרים הרבה יותר מאשר גולשי סקי קרוס למרחקים ארוכים (cross country).
לגולשים מתחילים מומלץ להתחיל בקצה הקצר של טווח הגובה שלכם, בעוד גולשים מתקדמים יותר בדרך כלל יבחרו מגלשיים ארוכים יותר שטובים יותר בפניות ארוכות ומציעים יציבות רבה יותר במהירויות גבוהות יותר. אם אתם שוקלים פחות מהממוצע ביחס לגובה שלכם – העדיפו מגלשי סקי קצרים יותר, בעוד לגולשים בעלי משקל רב יתאימו בדרך כלל מגלשיים ארוכים יותר.
אז מה מידת מגלשי הסקי המתאימה לכם? עיינו בטבלה:

מהי מידת הסנובורד המתאימה לכם?

מידות סנובורד

משקל הגוף שלכם הוא הפקטור העיקרי בבחירת הסנובורד המתאים ביותר, כמו גם סוג הגלישה שאתם מתכננים. כמו עם מגלשי הסקי – ככל שאתם כבדים וגבוהים יותר – כך הסנובורד שלכם צריך להיות ארוך יותר. נקודת התחלה טובה היא לקבל לוח שמגיע עד הסנטר שלכם.
אם אתם מתכננים לעשות את רוב הרכיבה בהרים, בין אם במסלול השלג או מחוצה לו, בחרו בגודל סנובורד הארוכה ביותר בטווח הגודל שלכם. אם אתם מעדיפים גלישה בסגנון חופשי בשטחי הפארקים – העדיפו לוח קצר יותר, המתמרן בקלות תוך כדי תנועה.

רוחב הלוח הרצוי נמדד בנקודה הצרה ביותר של הלוח, כך שיתאים לגודל המגפיים שלכם. הבהונות צריכות להיתלות מעט מעל קצה לוח הסנובורד.

מאמרים נוספים לקריאה