ויבהבה יוגה Vibhava Yoga - שפירושה "אבולוציה" בסנסקריט - היא שיטה שפותחה על ידי הברסון אוליביירה, מורה ממוצא ברזילאי שהוכשר בבית הספר הבינלאומי ליוגה בליסבון ובעל 20 שנות ניסיון. "זו גישה עכשווית לצורה שלמה ביותר של יוגה קדומה שפותחה על ידי אבות היוגה", מסביר. הוא מוסיף: "יוגה היא תרגול שלעתים מתוארך ליותר מ-5,000 שנים אחורה. יש אפוא יוגה שורשית, מעין ארגז כלים, שבמשך מאות השנים התפצל למספר זרמים. אז החלטתי לקחת את "הליבה" של יוגה זו, שהייתה קצת לא מאורגנת והושארה במגירה, כדי לארגן אותה מחדש וכדי שתהיה נגישה לכולם".

מהם היתרונות של ויבהבה (Vibhava) יוגה עבור הגוף והנפש שלך?

תרגילי נשימה, תנוחות גופניות ומדיטציה, ויבהבה יוגה היא השיטה האידיאלית והשלמה לטעינת המצברים ולהיפטרות מהעומס הנפשי שלך לאורך כל השנה. מדובר בגישה חדשה ליוגה ועל כן היא פחות מוכרת בשלב זה, אך היא מתאימה לכל הרמות, לכל הגילאים ולכל מבנה גוף ועונה על צרכים רבים של הגוף והנפש. אנחנו פה על מנת לספר לך על האיש שהפיח חיים חדשים ביוגה בזכות השיטה שלו, הברסון אוליביירה (Heberson Oliveira).
בטח כבר שמעתם על יוגה האטה, יוגה ויניאסה, יוגה אשטנגה אבל אולי לא יוגה ויבהבה. לכן, במאמר הזה, שהוא גם מקיף אך גם נגיש במיוחד, החלטנו להתמקד ביוגה ויבהבה היום. למה זו ולא אחרת? מהסיבה הפשוטה שהיא אידיאלית לרווחת הגוף והנפש, בין אם מתרגלת בחורף או בקיץ, ליד הים או בהרים.

מי יכול לתרגל ויבהבה יוגה?

גישה מאוד מסוימת זו הופכת את ויבהבה יוגה לנגישה לכל הקהלים, ללא יוצא מן הכלל. "כולם יכולים לתרגל את זה, ללא קשר לגיל, כושר גופני או רמת יוגה כי כל אחד מהתרגילים ניתן להרחבה. לכן אתה יכול לבוא לבד או עם ההורים, הסבים, האחים או האחיות שלך, אין הגבלות לכל סוג של קבוצה משפחתית", אומר הברסון, שהוא גם שגריר קלאב מד. "בתוכנית ByHeberson שפיתחתי עבור קלאב מד, יש אפילו מודול לתינוקות וילדים מתחת לגיל 4 שמבוסס בעיקרו על שיתוף הורה-ילד, נשימות, עיסויים ותנוחות. פשוט לתרגול עם תינוק."
מורשת אבות זו מאפשרת לויבהבה יוגה לבדל את עצמה מענפים אחרים של הדיסציפלינה. במקום להציע סדרות קבועות וחוזרות על עצמן, הברסון אוליביירה מציע תרגול חי ודינאמי, מותאם ונגיש לכמה שיותר אנשים. "זו יוגה שעובדת בשלבים, פשוטים ואינטנסיביים, שבהם יש כמה שלבים. אנחנו מתחילים בהתבוננות פנימית, אחר כך תרגילי נשימה רגועים במיוחד אבל גם תנוחות שהן יותר מעצבות ומחטבות ולבסוף שלב של הרפיה ומדיטציה", מתאר ממציע השיטה.
הדבר היחיד שבאמת נחוץ לתרגול ויבהבה יוגה הוא להבין את השפה שלה והברסון רצה לעשות זאת כמה שיותר פשוט. לא עוד מונחים וביטויים מורכבים השמורים למומחים בדיסציפלינה. "בחרתי להשתמש בלקסיקון פשוט, על מנת להפוך את יוגה ויבהבה לחינוכית ודידקטית".

איך לתרגל יוגה של ויבהבה?

ויבהבה יוגה היא גם יוגה לבניית שרירים וגם יוגה לתרגול עם המשפחה. כדי להבין זאת טוב יותר, ביקשנו מהברסון לתאר שלושה תרגילים מרכזיים, המסמלים את התוכנית שלו. כך שתוכלו לתרגל בבית בזמן שאתם מחכים ללמוד בבית הספר ליוגה בחופשתכם הבאה באחד ממועדוני קלאב מד.
"התרגיל הראשון שאני חושב עליו הוא ללא ספק נשימת בטן, שהיא הבסיס של כל יוגה. אנו מנפחים את הקיבה, חוסמים מעט כשהריאות מלאות באוויר ונושפים במשיכה פנימה של הבטן, ומתחילים מחדש. מדובר בתרגיל פשוט מאוד המאפשר לחמצן, להמריץ ולהפעיל את המערכת הפאראסימפתטית, מה שמעורר את מערכת העצבים ומסייע בהעלמת מתח. זה גם מחזק היטב את אזור הבטן, מה שמפחית כאבי גב ומשפר את העיכול”.
"התרגיל השני הוא תנוחת העץ. אני מוצא אותו סמלי כי הוא מראה לנו את כל מה שיוגה ויבהבה מעניקה לנו ברמה הפיזית אך גם הנפשית. תנוחה זו פועלת על גמישות, כוח ומעל לכל, שיווי משקל. יש לה גם את היכולת לחשוף בפנינו את מצב האיזון הרגשי שלנו. אם אתם מתקשים להחזיק אותה, משהו לא בסדר. אך למרבה המזל, אם נתרגל את התנוחה, היא תעזור לנו למצוא את האיזון הזה".
"לבסוף, יש מדיטציה, שהיא המטרה הסופית של היוגה. זה מורכב מלהפסיק לחשוב, להתבודד עם עצמך ולנקות את דעתך. וכשאנחנו לומדים להפסיק לחשוב, אנחנו מתחילים ללמוד הרבה על עצמנו, על החיים בכלל. אנחנו מעמידים את הדברים בפרספקטיבה וזה הופך אותנו לחכמים. "

מהם היתרונות של ויבהבה יוגה?

כפי שהוכיחה בזכות מגוון התרגילים שלה, היתרונות של ויבהבה יוגה רבים הם. "היא מפעילה את השרירים העמוקים והשטחיים, אבל גם את המפרקים והאיברים הפנימיים. אנחנו עובדים גם ברמה הרגשית, על החשיבה שלנו ועל התודעה שלנו. זה תרגול שעוזר בכל ענפי הספורט. בסקי למשל, זה מאפשר לך להתאושש טוב יותר אחרי יום ארוך של גלישה במדרונות, מה שמונע פציעות ומציע לחובבי סקי הזדמנות לחזור בקלות למדרונות למחרת, ללא כאבים או חולשה", מסביר היוגי הברזילאי.
הדוגמה של סקי מעניינת על אחת כמה וכמה מכיוון של ויבהבה יוגה יש יתרונות מאוד ספציפיים כאשר מתרגלים בגובה. "אם ניכנס למיתולוגיה של היוגה, היא נוצרה והייתה מתורגלת בתחילה בהרים. לכן יש קשר מאוד אינטימי בין אלה ליוגה. הרי מדובר בדיסציפלינה שמבקשת להגיע לגובה כדי להבין את החיים, ולכן אין שום דבר מפתיע בעובדה שהיא כרוכה בהשגת גובה פיזי מסוים", משחזר ממציא שיטת ByHeberson, שנלמדת במגוון מועדוני קלאב מד, ולכן ממליץ על תרגול יוגה לאחר סקי.
הוא מוסיף: "בגובה, דלדול החמצן יכול להיות קשה לגוף, הוא מגרה אותו חזק יותר. ויבהבה יוגה עוזרת לך לבצע את המעבר הזה בקלות כדי ליהנות מהשהייה שלך בהרים כמה שיותר. בנוסף, היא מאפשרת לנו לנצל טוב יותר את ההשפעות של ייצור יתר של כדוריות דם אדומות הנגרמות מגובה ברמת השרירים. ולכן נהיה חזקים יותר גם בשובנו הביתה לאחר החופשה בהרים". זה נכון על אחת כמה וכמה מאחר שלדברי הברסון, יוגה ויבהבה יעילה עוד יותר במהלך חופשה: "חופשה היא תמיד הזמן הטוב ביותר לתרגל כי אנחנו נמצאים ברגע שבו, פיזית ונפשית, אנחנו רוצים לדאוג לעצמנו. לעצמי". הברסון מציין שזהו זמן טוב ליצור הרגלים חדשים ואותם להביא איתך הביתה ולשגרת היומיום. לשם כך, הטיפ הקטן של המורה הוא להתחיל משבוע החזרה הביתה בהקדשה של לפחות שעה אחת בשבוע ליוגה. לאחר מכן, להעלות בהדרגה את הקצב. עכשיו אתם יודעים מה אתם צריך לעשות!

היכן לתרגל ויבהבה יוגה בקלאב מד?

ויבהבה יוגה נעימה על אחת כמה וכמה לתרגול מכיוון שהיא נלמדת במקומות היפים ביותר על פני כדור הארץ. בצרפת, אירופה ובצד השני של העולם, בית הספר ליוגה של הברסון נפוץ בקרב מספר הולך וגדל של מועדוני קלאב מד. מבלי לשכוח את קלאב מד 2, היאכטה האגדית בעלת חמישה תרנים ממנה תוכלו לעשות מדיטציה עם העיניים טבולות בים כחול עמוק. במסגרת השייט תוכלו להנותמעד 34 שעות יוגה בשבוע, שיעורים וגם סדנאות נושא (נשימה, כאבי גב וכו').
אז איפה אתם בוחרים לתרגל ויבהבה יוגה? בלב אלפ דואז המושלגת, ליד בריכת השחייה הזן בצ'פאלו עם הנוף האינסופי של הים או אפילו על מצוף באלביון שבמאורציוס? לא משנה מה התשובה, ויבהבה יוגה היא השיטה האידיאלית לטעינת מצברים לפני, במהלך או אחרי החורף. מועילה לגוף כמו לנפש, יש בה באמת הכל כדי לגרום לכם להרגיש טוב יותר.

מועדונים המציעים תרגולי ויבהבה יוגה

La Rosière
La Rosière
חורףכולל טיסה
With luxury space

La Rosière

צרפת

La Rosière
La Rosière
קיץכולל טיסה
With luxury space

La Rosière

צרפת