ללכוד את הרגע: כך תצלמו את התמונות היפות ביותר בחופשת הסקי

10 כללי זהב לצילום מושלם של החוויה הלבנה
בין אם אתם מתכננים להשתמש בטלפון הנייד או להביא מצלמת ריפלקס דיגיטלית – אל תוותרו על תיעוד הרגעים היפים ביותר מחופשת הסקי שלכם עם 10 טיפים מובילים שינציחו את החוויה הפנטסטית על רקע נופים מושלגים מהפנטים.

1. הגנו על המצלמה/טלפון בימים הקרים

רוב המצלמות מוגנות היטב מפני הקור, אבל לא כל הסמארטפונים. כמו שהאייפון פעמים רבות נכבה בטמפרטורות גבוהות, כך גם כשקר מדי. שלא לדבר על הלחות שיכולה לגרום נזקים בעצמה (קורוזיה וכו'). לכן וודאו שהמצלמה/טלפון מכוסים היטב או מאוחסנים בתיק עמיד למים. בנוסף, הקפידו שהמצלמה גם לא תהיה חמה מדי, דבר שיגרום לשכבת עיבוי על העדשה ויפיק תמונות מעורפלות ולא חדות. גם סוללות עלולות להתרוקן במהירות בתנאי מזג אוויר קרים במיוחד, ולכן מומלץ להצטייד במטען נייד לטלפון או סוללות אם יש לכם מצלמה דיגיטלית.

2. היזהרו מחשיפה וסינוור

בהירות השלג מציבה מספר אתגרים עבור מצבי צילום אוטומטיים, שעלולים לגרום לחשיפה מועטה לאלמנטים המצולמים וישוו לתמונות הנוף שתצלמו מראה אפרורי ועכור משהו. אם המצלמה שלכם כוללת בחירה של מצבי סצינה (scene modes), הגדירו אותה כ"שלג" או "שלג/חוף", כדי לתעד את השלג הלבן במלוא עוצמתו ולמנוע סינוור מיותר.

3. שנו את זווית הצילום

בין אם אתם מצלמים קבוצה של חברים שמחים בבר לילי, או מתעדים גלישת סנובורד מהירה - שינוי זווית הצילום יכול לעשות את כל ההבדל בין תמונה בינונית לתמונה מנצחת. נסו להנמיך מעט גובה כאשר אתם לוכדים את הפעילות הדינאמית על המדרון, או הטו מעט את המכשיר כדי לקבל זווית מעניינת נוספת.

4. היעזרו במצבי פעולה

אם למצלמה שלכם יש מצב ספורט, זה הזמן להשתמש בו. הוא ייתן לכם מהירות תריס גבוהה יותר, שתסייע לכם ללכוד את ההתרחשות על המדרונות ולמנוע טשטוש. אם יש לכם מצלמת DSLR (מצלמת רפקלס דיגיטלית) - הגדירו אותה למצב ידני כדי לשלוט במהירות התריס. התחילו עם הגדרה של 1/1000 לשנייה והתאימו לפי הצורך.

5. התקרבו למוקד ההתרחשות

אחת הבעיות הנפוצות ביותר עבור צלמי סקי להוטים היא לייצר תמונות בהן הנושא המרכזי נמצא בנקודה מרוחקת. מומלץ להתקרב ככל האפשר למוקד הצילום ולתכנן במדויק את התיעוד עצמו - מה אתם מצפים שהמצולם יעשה, מה אתם באמת רוצים לצלם, מהי העמדה הטובה ביותר שאתם יכולים להיות בה כדי לקבל את התמונה האידיאלית? החליטו מה אתם רוצים לצלם ואז נסו לצלם זאת כמה פעמים ומכמה זוויות, כדי לקבל את התמונה הטובה ביותר.

6. לכו בעקבות השמש

הזמן הטוב ביותר ביום לצילום סקי הוא מוקדם בבוקר, אבל אם לא ממש בא לכם להתעורר מוקדם (בכל זאת, אתם בחופשה), חשוב להבין בדיוק היכן השמש ממוקמת בכל שלב ביום, כי יש לכך השפעה משמעותית על איכות התמונות שתצלמו. ככלל, אם השמש ממש מולכם התמונה תסבול מחשיפת יתר לאור והאלמנט המרכזי בתמונה שלכם ייראה חשוך ולא בולט מספיק. בשל כך, עדיף לצלם כשהשמש בצד שלכם, דבר שיחשוף את מרקמי השלג מהצללים שהשמש מטילה עליהם. אם אתם יכולים - נסו לצלם ב"שעת הזהב" - בדיוק כשהשמש מתחילה לשקוע, אז האור הרבה יותר חם ורך.

7. השתמשו ב- GoPro על המדרונות

יותר ויותר גולשים משתמשים במצלמות GoPro כדי ללכוד את רגעי העלייה והירידה שלהם ממדרונות השלג. בין אם היא מותקנת על הקסדה שלכם, על החזה או על המגלשיים - ודאו שהיא מחוברת היטב, במיוחד אם אתם גולשים על מדרון מאתגר. כמו כן, ודאו שלמצלמה יש כיסוי עמיד למים, כך שלא תתמלא בשלג, וכן הצטיידו בכמה סוללות חלופיות.

8. טיימינג הוא שם המשחק

מעצם טבעו, סקי הוא פעילות מהירה וסוחפת, כך שתצטרכו לתכנן היטב את הרגע הטוב ביותר של הירידה מהמדרונות כדי ללכוד אותו. נסו לצלם כמה תמונות ברצף מהיר, ולאחר מכן בחרו את הטובה ביותר מהסדרה שצילמתם.

9. הימנעו מהפרעות ברקע

שום דבר לא הורס תמונה פנטסטית כמו רקע עמוס ומלא באלמנטים לא רלוונטיים. רכבלים, סרטי המסלולים והמוני אנשים ברקע – יפריעו מאוד למיקוד האלמנט המרכזי שתרצו ללכוד בתמונה שלכם. אז שימו לב מה נמצא ברקע, ואם יש צורך - שנו את זווית הצילום, או חכו כמה שניות כדי לפנות את השטח מהפרעות ורעשים. כמו כן, מומלץ להטות מעט את המצלמה כדי לגרום למדרון להיראות תלול ודינאמי.

10. הזיזו את המצלמה לאט

למי שמשתמש במצלמה - עם כל הסקרנות לצפות בתמונות עם חזרתכם לחדר, חשוב להקפיד שלא להוציא את המצלמה מהתיק מייד. הטמפרטורה הנמוכה תגרום לעיבוי באופן מיידי, ויכולה לגרום נזק בלתי הפיך לציוד. אפשרו למצלמה להתחמם לאט, או השאירו אותה בתיק לכמה דקות, ורק אחר כך – שבו לצפות בתמונות הנפלאות בהן תיעדתם את רגעי האושר הלבנים.

לכתבות נוספות במדריך:

6 אפליקציות סקי מובילות

ציוד סקי – לקנות או לשכור?

דילים של הרגע האחרון לחופשת סקי